Важно за шофьорите: Това са ограниченията и глобите в Европа

В много отношения Европа прилича на САЩ – подобни закони с различни нюанси в отделните щати. При движение по магистралите в повечето случаи максималната допустима скорост е или 120, или 130 км в час. Пътищата, които свързват населените места са с ограничение от 80 или 90 км в час, в повечето случаи. Във вътрешността на градове и села на много места се допуска движение до 50 км в час, което естествено трябва да бъде съобразено с моментната обстановка.
Допълнително в много градове има още ограничения – най-често до 30 км в час. По-ниската скорост допринася за по-голяма безопасност и до по-малко отделяни вредни емисии. Ограничението за тежкотоварни автомобили и автобуси са дори още по-стандартизирани из континента – най-често около 80 км в час.
По-ниски скорости важат и при влошена пътна обстановка – типични примери са Франция, Германия, Обединеното кралство. Във Франция ограничението на скоростта бива намалявано временно с 30 км в час при високи температури. В Северна Европа ограниченията се прилагат дори спрямо сезона – независимо от метеорологичните условия – например Финландия и Швеция намаляват максималните скорости през зимата.
Къде са най-големите глоби за превишена скорост?
Шофирането над ограничението на скоростта е опасно, но с голяма тревога трябва да посочим, че е често срещано. Според данни на Европейската обсерватория за пътна безопасност около 40-50% от шофьорите понякога карат със скорост над ограничението, а между 10-20% шофират с повече от 10 км/ч над позволеното. Скоростта е водещата причина за между 10 и 15% от катастрофите. Така че има смисъл държавите да искат да намалят превишената скорост, понякога чрез въвеждане на закони, които наказват превишената скорост с глоби, отнемане на точки или дори затвор.
Често пъти превишаване на скоростта с до 10 км в час над ограничението може да се размине без санкция. Но ако се движите с над 10 км в час над максималната допустима скорост, то едва ли ще ви се размине. Ето какви са глобите и наказанията в Европа:
Северна Европа и Швейцария
Най-дълбоко в джоба на нарушителите „бъркат“ в Скандинавия, Швейцария и Финландия. И не, причината не е, че сумите изглеждат много високи – те са такива дори за жителите на тези страни. В Норвегия налагат глоба от близо 500 евро, ако ви хванат да шофирате с 55 км в час, при ограничение от 50! Всъщност в Норвегия начисляват 10% от годишната заплата на водача с превишена скорост като глоба – въз основа на средната норвежка заплата, това възлиза на 5 557 евро. Това дава на Норвегия третата най-висока обща глоба за превишена скорост извън градска зона. При сериозни случаи на превишена скорост шофьорската книжка може да бъде отнета за срок до 36 месеца, т. е. 3 години, а в някои случаи водачите влизат в затвора за близо 20 дни. За сравнително дребно превишаване на скоростта, превишаване с 14 км/ч над ограничение от 50 км/ч, глобата ще бъде 266 евро.
В Швеция глобата е половината от тази в съседката ѝ Норвегия. Максималната глоба за превишена скорост извън градска зона е 351 евро, което би било 13% от средната месечна заплата в Швеция, която е 2 731 евро. Шофьорите, които превишават ограничението на скоростта от 30 км в час с повече от 20 км в час, могат да бъдат лишени от книжка, както и тези, които превишават ограничението на скоростта с повече от 30 км в час.
В Швейцария също се прилага налагането на глоба основана на дохода на нарушителя. Те се прилагат към водачи, които извършват грубо нарушение, като превишат с 50 км/ч ограничението на скоростта. Минималната глоба е 60 евро, но може да нарасне многократно. За шофьор със средна месечна заплата от 5 796 евро, максималната глоба би била огромните 34 373 евро! Причината е, че се натрупва т. нар. „дневна глоба“, която се прилага 180 дни назад. И не само това. Шофьори, които превишават ограничението на скоростта от 30 км в час, като карат с 40 км в час или още по-бързо в Швейцария, могат да бъдат лишени от свобода за поне една година.
Дания и Финландия
Глобата е подобна на тази в Швеция – 201 евро, ако превишите значително скоростта от 50 км в час. Най-високата глоба, която шофьорите могат да получат за превишена скорост извън градска зона е 1073 евро. Но шофьори, които се движат с 220 км/ч или повече се налага много по-висока глоба. Нарушението се нарича „лудо шофиране“ и санкцията за него е в размер от 38% от средната месечна заплата в Дания. Освен това водачи, които карат с 200 км в час и повече, независимо на какъв вид път се движат, се предвижда конфискуване на автомобила и продажбата му на публичен търг.
На пето място, сред страните с най-строги глоби за превишена скорост е Финландия, където шофьор, не спазващ ограничението на скоростта от 50 км/ч, може да очаква да плати 170 евро. Водачите обаче може да платят много повече, ако бъдат хванати да карат с повече от 20 км/ч над ограничението, а именно половината от дневния разполагаем доход на водача минус удръжките. Могат да се таксуват глоби до 120 дни наведнъж, което означава, че нарушителите потенциално могат да платят близо две работни заплати. Разбира се, ако сте притежател на чужда шофьорска книжка и направите толкова много нарушения – също няма да ви се размине.
В Нидерландия и Италия глобяват шофьорите минимално с над 140 евро. В Словения, Унгария и Обединеното кралство най-ниските глоби са с около 15-25 евро по-малко.
Какви са най-големите максимални глоби, които се налагат в Европа?
Най-голямата възможна глоба за шофиране с превишена скорост е в Швейцария – 34 373 евро. В Австрия паричната санкция може да надхвърли 7 100 евро в случаи на екстремна скорост – например при нелегално улично състезание. Автомобилът може да се конфискува и продаде на търг и при надвишаване на максималната скорост с 90 км в час. Максималната глоба в Норвегия е 5 557 евро, а тази във Финландия е 4 690 евро. Белгия има максимална глоба от 4 000 евро за превишена скорост извън градска зона, за превишаване на скоростта с повече от 40 км/ч. Ако шофьори бъдат хванати да карат с повече от 30 км/ч над разрешената скорост, книжката им може да бъде отнета за срок до 5 години.
Наложиха ми глоба за превишена глоба в чужбина – мога ли да не я платя?
Шофьорите, които са хванати да карат с превишена скорост в друга държава в Европа, на която не са жители, все още са задължени да платят глобата. Официален орган – Европейската информационна система за автомобили и шофьорски книжки, обработва международните санкции. Така, че ако бъдете хванати да карате с превишена скорост, тази глоба ще стигне до вас, благодарение на тази организация.
Ще ми отнемат ли точки за превишена скорост в друга част от Европа?
Това зависи от местните закони, но в повечето страни няма да се разделите с точки, стига да става дума за едно нарушение. Ако обаче ви хванат да превишавате скоростта многократно, то може да ви отнемат правото да шофирате.
Наложиха ми глоба, но съм с кола под наем – мога ли да се измъкна?
Ако получите глоба за превишена скорост, докато шофирате кола под наем в друга държава, уверете се, че сте я платили възможно най-скоро. Ако не го направите сумата, която ще дължите ще започне да се увеличава. Ако колата е върната в рент-а-кар компанията, и вие вече сте се върнали у дома и си мислите, че ви се е разминало – помислете пак. Глобата ще дойде при вас чрез компанията за наемане, която също може да добави допълнителна административна такса от тяхна страна.
Източник: СБА
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.